Co warto zwiedzić w Skåne?

Co warto zwiedzić w Skåne?

Poradnik Klienta

Celem artykułu jest przedstawienie informacji na temat południowego regionu Szwecji Skåne oraz opisanie najbardziej znanych atrakcji turystycznych tego regionu.

Co warto zwiedzić w Skåne­?

Skania najdalej wysunięta na południe część Szwecji, a co za tym idzie znajduje się najbliżej Polski. To właśnie tutaj możemy dopłynąć promem z Trójmiasta bądź Świnoujścia. Miejsce to słynie jednak nie tylko z charakterystycznego dla siebie dialektu języka szwedzkiego czy bliskości z Polską oraz Danią. Możemy tutaj także zobaczyć wiele ciekawych i interesujących miejsc oraz zabytków. Znajdziemy bowiem tutaj zarówno miejsca tętniące życiem takiej jak Malmö lecz także nieco mniejsze i spokojniejsze miasta takie jak Karlskrona.

Błoga przechadzka po plaży dla pasjonatów wikingów oraz archeologii
Spacerując po bałtyckich plażach w kierunku Ystad możemy napotkać między innymi największy w całej Szwecji zespół kamiennych obelisków o nazwie Ales Stenar, które tworzą  astronomiczny zegar.  Z tego właśnie powodu miejsce to bywa nazywane  ,,szwedzkim Stonechenge”. Warto także baczniej przyjrzeć się wikińskiej wiosce Fotevikens, która znana jest także poza granicami Szwecji oraz twierdzy Trelleborgen, która znajduje sie w Trelleborgu, w której można zasmakować zasad życia codziennego obowiązujących za czasów rządów króla  Haralda Sinozębnego. Na uwagę zasługuje także cieśnina Sund, To tutaj znajdują się między innymi uzdrowisko, wiecznie tętniący życiem port oraz pozostałość z XIV wieku-35 cio metrowa wieża  Karnan.

Dla mieszczuchów także znajdzie się coś miłego

Południowa Szwecja oferuje olbrzymie możliwości zwiedzania nie tylko amatorom historii oraz archeologii. Także ci, którzy nie stronią od spontanicznych wypadów na miasto z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie. Przykładem takiego miejsca jest trzecie co do wielkości miasto Szwecji Malmö.  Połączenie sredniowiecznych zamków z najwyższym budynkiem Szwecji wieżowcem Torso stanowi idealną mieszankę dla każdego spragnionego wrażeń turysty. Amatorzy miejskiego nocnego życia z pewnością będą zadowoleni z faktu, iż wśród bulwarów można napotkać niesłychanie dużo kafejek, które czynne są zazwyczaj do późnych godzin nocnych. Zmęczonym wielkomiejskimi atrakcjami poleca się skorzystanie z jednych z miejskich plaż między innymi kąpieliska Ribesborg. Jak widać tutaj po prostu nie da się nudzić.

Szybki wypad do Ystad
Jeżeli mamy chwilę wolnego czasu pomiędzy zwiedzaniem innych atrakcji południowej Szwecji bądź dopiero co przybyliśmy do tego kraju powinniśmy udać się do Ystad. W tym mieście portowym, które znajduje się tak niedaleko Polski w doskonałym stanie uchowało się blisko 300 domów z XVI wieku. Dla miłośników zakupów miasto to oferuje  różnorodne butiki przy  Stora Ostergatan. Rodziny z dziećmi będą zaś zadowolone z odwiedzin w parku safari Djurpark, w którtym można podziwiać ponad 50 różnych gatunków zwierząt.

Podsumowanie
Jak widać Skåne to  część Szwecji, która nie dość, że leży blisko Polski i stanowi idealną bazę wypadu na Weekend to jeszcze oferuje szereg możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Warto zatem zamienić pilot od telewizora  i piżamę na prom, sportowe ubrania oraz przewodnik turystyczny i jako punkt podróży obrać właśnie Skåne.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi gdzie na biwak
 

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazik
Kazik
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Naprawdę warto to zwiedzić tam jest co oglądać i podziwiać