Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Biały Bór

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to znany problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem groźnych chorób, zaś w rezultacie nawet utratą zębów. Niezależnie z racji tej chorób, należy się nią opanować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Goleniów

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „cofania się” bądź te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na dzień, ale proces tenże stanowi zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada uwagi i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn prawdopodobnie istnieć mnóstwo, choć najczęstsze spośród nich to wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to prawie efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Narażanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak także ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końcu kumulowania się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź te „rzucanie się” dziąseł to niekiedy proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród ostatniego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ujawniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a ponadto na lekki i ostry smak także na zmysł to szczególny objaw obnażonych szyjek zębowych. Jest się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym stylu i temperaturze, jak także w dotyku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest złe, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cecha jest silniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z przyczyny powstania problemu, a również z zaawansowania choroby. Zazwyczaj zakłada się jednak z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne okresy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi dokonuje się w gabinecie stomatologicznym w planie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.

Pomocna prawdopodobnie stanowić zarówno zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Kluczowa jest jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w charakteru od dziąsła) Dobrze jest kierować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do przesuwania się osadu nazębnego.

Dentysta Goleniów

Warto wyposażyć się więcej w normalne środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Przydatne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i ciężkiego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami konieczne jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Goleniów

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments